Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

„Działajmy razem” to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który przypada na pierwszy wtorek lutego. Wczoraj, 5 lutego 2019 r., obchodzony był już po raz 15.

Był on świetną okazją by spotkać się z dziećmi oraz młodzieżą i porozmawiać o bezpieczeństwie w sieci. Informacje o występujących zagrożeniach, co zrobić, by zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy w razie problemów w sieci – to jedne z podstawowych informacji przekazywanych podczas takich spotkań. Nie mogło także zabraknąć informacji o konsekwencjach łamania prawa z wykorzystaniem Internetu.

W Szkole Podstawowej w Gołczy z okazji obchodów DBI zorganizowany został konkurs tematyczny w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I-III oraz IV-VI. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prac plastycznych na temat bezpieczeństwa w sieci. Na zwycięzców czekały upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu współrealizowanego przez małopolską Policję „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”. Powstał on w 2012 r. jako odzew na zapotrzebowanie zgłaszane przez nauczycieli i rodziców, którzy dostrzegli problemy z jakimi spotykają się dzieci – już w szkołach podstawowych.

Wraz z rozpoczęciem realizacji tego projektu tematyka zagrożeń w sieci na stałe wpisana została do wachlarza działań profilaktycznych podejmowanych przez małopolską Policję, jednak Dzień Bezpiecznego Internetu jest okazją szczególną i podobne inicjatywy będą realizowane przez cały miesiąc.