Zachowajmy ostrożność na przejazdach kolejowych !!!

Brak wyobraźni i lekceważenie zagrożenia mogą prowadzić do tragedii. Powtarzają się przypadki, kiedy kierujący samochodami wjeżdżają na przejazdy kolejowo – drogowe podczas nadawanego czerwonego światła przez sygnalizator a nawet kiedy opuszczanie rogatek zostało już rozpoczęte. Sprawcy takich naruszeń nie mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony policjantów.

Modernizacja przejazdów i wprowadzenie automatycznego sterowania zaporami w wielu przypadkach znacznie skróciły czas oczekiwania na otwarcie przejazdu. Pomimo tego zdarza się jednak, że kierowcy wjeżdżają na przejazd gdy sygnalizator nadaje czerwone światło, a nawet kiedy opuszczanie rogatek zostało już rozpoczęte. Równie niebezpieczne są sytuacje, kiedy kierujący wjeżdża na przejazd w trakcie podnoszenia rogatek. Jeżeli w tym czasie nadjedzie pociąg, zaczną się one nagle opuszczać. Taki brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii.

W styczniu br. informowaliśmy o zdarzeniu, do którego doszło w Szczepanowicach: Zderzenie pociągu z samochodem niedaleko Miechowa” Kierowca samochodu dostawczego wjechał wtedy na przejazd kolejowy pomimo czerwonego światła na sygnalizatorze i został zablokowany przez opuszczające się rogatki. Widząc nadjeżdżający pociąg próbował zjechać z toru, jednak skład uderzył w tył pojazdu. Po zdarzeniu kierujący samochodem odjechał z miejsca – został zatrzymany przez policjantów kilka kilometrów dalej i nie uniknął odpowiedzialności. Szczęśliwie ani kierowca samochodu ani osoby w pociągu (144 pasażerów oraz załoga) nie doznały żadnych obrażeń.

Opisany przykład nie był wyjątkiem. Tylko w ciągu ostatnich pięciu tygodni na przejeździe kolejowym w Jaksicach, przy stacji PKP Kamieńczyce, kierowcy czterokrotnie dokonali uszkodzenia rogatek wjeżdżając na przejazd w trakcie ich opuszczania, ostatnio – wczoraj. Warto dodać, że zamontowany na przejeździe monitoring jest źródłem dobrej jakości materiału dowodowego a kierowcy, którzy w większości przypadków odjeżdżają z miejsca zdarzenia nie powinni liczyć na taryfę ulgową ze strony funkcjonariuszy. 

Chociaż wypadki komunikacyjne na przejazdach kolejowych w ogólnej liczbie wypadków drogowych nie stanowią dominującej grupy, to jednak charakteryzują się one często tragicznymi skutkami dla osób w nich uczestniczących i wymagają szczególnej uwagi. Pamiętajmy, że przepisy o ruchu na przejazdach kolejowych dotyczą nie tylko kierujących ale także pieszych. Dlatego też apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i ostrożność podczas korzystania z przejazdów kolejowych. Lepiej poczekać te kilkadziesiąt sekund i bezpiecznie kontynuować podróż. Łamiąc przepisy nie tylko grozi nam odpowiedzialność karna, przede wszystkim narażamy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.