Unikaj zagrożeń

Po kilku miesiącach przerwy oszuści działający metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta” znów dali o sobie znać w powiecie miechowskim. Wczoraj, 23 marca 2018 r., podjęli dwie próby oszustw tymi metodami. Niestety w jednym przypadku kobieta przekazała oszustom ponad 3 000 zł.

W listopadzie 2017 roku informowaliśmy o próbach oszustw tymi metodami. Wtedy oszuści wykonali kilkanaście telefonów, za każdym razem używając metody „na policjanta” i tej samej historii. Kobieta lub mężczyzna, podszywając się pod policjantów informowali rozmówców, że ich syn spowodował wypadek drogowy i może mieć duże problemy, jeśli nie przekaże pieniędzy. Wtedy oszuści nakłonili jedną kobietę do przekazania im 4 000 zł.

Po czterech miesiącach oszuści ponownie zaatakowali w Miechowie. Wczoraj, 23.03.2018 r., wykonali dwa telefony do mieszkańców Miechowa. Niestety jedna z tych prób była udana. Oszust podszywając się pod syna 94-letniej kobiety poprosił o pieniądze potrzebne na udzielenie pomocy medycznej osobom, które rzekomo miał potrącić samochodem. Kiedy kobieta zgodziła się przekazać pieniądze, rozmówca poinformował, że po ich odbiór zgłosił się jego kolega. Sam przez cały czas, aż do momentu przekazania pieniędzy, kontynuował rozmowę z kobietą aby nie dać jej czasu na zastanowienie ani na kontakt z bliskimi bądź z Policją. Tym razem łupem oszustów padło ponad 3 000 zł.

Przypominamy podstawowe zasady, które mogą uchronić nas przed utratą pieniędzy:

  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie, w żadnym wypadku nie przekazuj pieniędzy,
  • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
  • policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie,
  • jeżeli przesyłasz pieniądze pocztą, jako odbiorcę wpisz wyłącznie znaną Ci osobę, a nie obce nazwisko,

Ponawiamy także apel do ludzi młodych. Porozmawiajmy z seniorami w swoich rodzinach i dodatkowo zwróćmy ich uwagę na takie zagrożenie. Warto z nimi omówić, jak powinni się zachować w takich sytuacjach, w jaki sposób i na jaki numer mają się kontaktować z krewnymi by zweryfikować informacje przekazywane przez kogoś telefonicznie. Taka rozmowa niewiele nas kosztuje a dzięki temu możemy uchronić seniorów przed utratą oszczędności. 

Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu o rozsądek i daleko posuniętą ostrożność w kontaktach z osobami, które mogą dokonywać oszustw i kradzieży.

Oszuści często posługują się metodą „na wnuczka” a jej ofiarami podają zazwyczaj ludzie starsi. Sposób działania sprawców jest podobny: do starszej osoby dzwoni osoba podając się za członka rodziny i prosi o pilną pożyczkę, gdyż ma duże problemy albo potrzebuje pieniędzy np. na leczenie czy zakup samochodu. Przestępca wzbudza u poszkodowanego zaufanie i współczucie w wyniku czego ten nie sprawdza, czy rozmówca rzeczywiście jest jego krewnym. Kiedy już ofiara zgodzi się przekazać pieniądze, rzekomy wnuczek mówi, że niestety nie może przyjść sam ale przyśle kolegę. W niektórych przypadkach sprawcy telefonicznie namówili swoją ofiarę do przelania pieniędzy na wskazane konto.

Po przeprowadzeniu szerokiej kampanii informacyjnej nastąpiło zwiększenie świadomości społecznej a tym samym ostrożności osób w takich sytuacjach, coraz częściej Policja otrzymuje informacje od osób, które odebrały telefon od „wnuczka” ale nie dały się oszukać. To jednak spowodowało również zmianę taktyki stosowanej przez oszustów, którzy coraz częściej stosują metodę „na policjanta”. Najpierw dzwonią do ofiary podając się za członka rodziny a po chwili kontaktują się ponownie, podając się tym razem za policjanta. Podając swój stopień, imię i nazwisko, wydział w jakim pracują a także informując, że rozpracowują grupę przestępców, którzy przed chwilą próbowali nas oszukać, wzbudzają zaufanie i stają się dla ofiar wiarygodni. Proszą przy tym aby pieniądze przekazać oszustom bądź przelać na wskazane przez nich konto, co pozwoli na ich zatrzymanie. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego z kim rozmawiamy, lepiej się rozłączyć i samemu skontaktować z Policją – najlepiej na numer alarmowy 997, wtedy z pewnością połączymy się z Policją.

Zagrożenie wciąż aktualne.

Chociaż od 2014 roku żaden z seniorów w powiecie miechowskim nie dał się oszukać tymi metodami a od dłuższego czasu nie było nawet prób takich oszustw, podkreślić trzeba, że to zagrożenie jest wciąż aktualne i nie wiemy kiedy oszuści znów zaatakują. Przykładem może być powiat bocheński, gdzie na przełomie sierpnia i września oszuści dokonali kilku prób a w jednym przypadku wyłudzili od starszej kobiety 20 tys. zł.

Powinniśmy także uważać na osoby obce, które próbują wejść do naszych domów i mieszkań. Otóż zdarza się również, że sprawcy oszustw podają się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych, instytucji pomocowych lub innych i przychodzą do domu pod pozorem np. sprawdzenia instalacji albo chcą coś sprzedać i mają dla nas wyjątkowo korzystną ofertę. Często oszuści działają we dwoje, jeden absorbuje uwagę domownika a drugi w tym czasie penetruje mieszkanie i kradnie kosztowności.

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST POWIADOM O TYM POLICJĘ -  szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

ABY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ OSZUSTÓW PAMIĘTAJ !!!

  • zanim wpuścisz do swojego mieszkania nieznajomych, upewnij się czy są pracownikami instytucji na którą się powołują a jeżeli mieszkasz samotnie poproś te osoby aby przyszły później. Następnie zadbaj abyś podczas wizyty nie był w mieszkaniu sam, poproś o pomoc sąsiada albo rodzinę. Sprawcy zazwyczaj działają we dwoje - jeden odwraca uwagę a drugi okrada Twoje mieszkanie,
  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie ani pieniędzy,
  • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i upewnij się czy faktycznie potrzebuje pieniędzy,
  • policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani oszustom ani policjantom,
  • jeżeli przesyłasz pieniądze pocztą, jako odbiorcę wpisz wyłącznie znaną Ci osobę.

ROZSĄDEK I DALEKO POSUNIĘTA OSTROŻNOŚĆ MOGĄ UCHRONIĆ CIĘ PRZED UTRATĄ PIENIĘDZY 

 

Miechowską komendę odwiedziła liczna grupa dzieci z Przedszkola „Bajkowy Świat” w Smrokowie. Spotkaniu towarzyszyło hasło kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

W środę 24 maja 2017 roku przedszkolaki  z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat” w Smrokowie przyjechały z wizytą do Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. Dzieci wraz z opiekunkami zwiedziły większość pomieszczeń w których miechowscy policjanci pełnią  służbę na co dzień.

Pierwsze kroki dzieci skierowały do pomieszczenia w którym dyżurny jednostki przyjmuje zgłoszenia od osób potrzebujących pomocy. Potem, pokonując liczne drzwi i zabezpieczenia w jakie wyposażony jest nowy, wystandaryzowany budynek KPP w Miechowie dostały się do pomieszczeń dla osób  zatrzymanych. Surowe cele i metalowe kraty wzbudziły w dzieciach duży respekt jednak bardzo chętnie wchodziły one do cel i porównywały z pokojami jakie mają we własnych domach. Przedszkolaki zauważyły też duży kontrastem  pomiędzy tymi pomieszczeniami a Niebieskim Pokojem, który zobaczyły później. Kolorowe meble, miękka wzorzysta wykładzina dająca poczucie domowego ciepła spowodowały, że dzieci poczuły się jak w swoim przedszkolu. Całość obrazu dopełnił policjant opowiadając o tym, do czego służy ten pokój i jak działa zamontowane tam lustr weneckie.

Kolejnym etapem zwiedzania miechowskiej komendy była wizyta na siłowni a potem wyjazd windą na pierwsze piętro i marsz do sali konferencyjnej.  Tam dzieci zobaczyły broń, którą policjanci posługują się w służbie, kamizelkę chroniąca ich życie przed atakiem oraz inne wyposażenie zabierane do codziennej służby.

Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego w domu, podczas wypoczynku nad wodą czy na wycieczkach i w innych mogących im zagrażać sytuacjach. Dużo uwagi poświęcili również przekazaniu przedszkolakom wiedzy na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu. W tym celu dzieci obejrzały kreskówki z serii „Owce w sieci”, mówiące o zagrożeniach występujących  w wirtualnym świecie.

Żegnając miłych gości, na pamiątek wizyty w KPP w Miechowie  policjanci wręczyli przedszkolakom maskotki pancernika i wyposażyli w elementy odblaskowe.   

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie stara się o nadawany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” w ramach projektu Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa. W ostatni poniedziałek policjanci z komendy wojewódzkiej, przy udziale policjantów z Miechowa przeprowadzili w szkole audyt. Jego wyniki oraz decyzję, czy szkoła uzyska certyfikat, poznamy w czerwcu.

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa jest projektem realizowanym przez małopolską Policję od 2004 roku. Jego wdrożenie było wynikiem współpracy z Policją Holenderską, a głównym celem tego projektu jest promocja i zwiększanie bezpieczeństwa w placówkach oświatowych na terenie Małopolski. Główne założenie projektu opiera się na wzajemnej współpracy szkoły, samorządu lokalnego, Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej a także innych instytucji i organizacji. W ciągu tych kilkunastu lat do projektu przystąpiło 9 szkół w powiecie miechowskim a certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” uzyskało 6 z nich.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie rozpoczęła realizację projektu wspólnie z policjantami z komendy w Miechowie oraz z posterunku w Książu Wielkim w 2015 roku i po dwóch latach jego realizacji wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie audytu. W ostatni poniedziałek, 8 maja br., taki audyt został przeprowadzony przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Oprócz władz szkoły uczestniczył w nim także Wójt Gminy Kozłów Jan Basa oraz policjanci z Miechowa i Książa Wielkiego. Z tej okazji uczniowie szkoły pod nadzorem pedagogów przygotowali akademię poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wręczono także nagrody w szkolnych konkursach.

Wyniki audytu zostaną ogłoszone w czerwcu – jeżeli będą pozytywne, uroczyste wręczenie certyfikatu „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” odbędzie się w Krakowie na przełomie września i października br.   

Powiatowy etap XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym rozstrzygnięty.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego jednym ze współorganizatorów jest Policja, organizowany jest corocznie a w tym roku przypadła jego czterdziesta edycja. Głównym celem tego turnieju jest popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach a także kształtowanie partnerskich postaw wobec innych uczestników ruchu drogowego i doskonale wpisuje się w rozpoczętą niedawno akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Znamy już zwycięzców etapu powiatowego, którzy będą reprezentować powiat miechowski w finale wojewódzkim.

Wczoraj, 25.04.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Miechowie odbył się powiatowy finał Turnieju BRD podczas którego 70 uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z powiatu miechowskiego zmagało się o awans do etapu wojewódzkiego. W kategorii szkół podstawowych zwycięstwo wywalczyli gospodarze – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie. Z kolei w kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Gimnazjum w Gołczy.

Podczas turnieju zawodnicy rozwiązywali testy wiedzy z przepisów ruchu drogowego a także mieli do pokonania rowerowy tor przeszkód i tu musieli wykazać się wyjątkową precyzją i opanowaniem. Zmaganiom towarzyszyła sportowa atmosfera oraz ogromne emocje a na zwycięzców czekały dyplomy, nagrody i co chyba najważniejsze – awans do etapu wojewódzkiego. Otóż zwycięskie drużyny wywalczyły prawo do reprezentowania powiatu miechowskiego w finale wojewódzkim turnieju. Wszystkim uczestnikom gratulujemy a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów i awansu do etapu ogólnopolskiego.


 

Wyobraźnia oszustów  nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie i dobre serce starszych osób. W trakcie rozmowy telefonicznej proszą o gotówkę i zaznaczają, że nie będą mogli sami odebrać pieniędzy, a zrobi to za nich ktoś inny, np. bliski przyjaciel czy kurier (oczywiście fikcyjny). Opisują bardzo trudną sytuację w której się znaleźli np. wypadek drogowy(„krewny” oświadcza, że spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję), operację ratującą im życie czy okazjonalne kupno samochodu(za który muszą zapłacić „od ręki” by nie stracić korzystnej dla nich okazji).  Jednak, w wyniku działania Policji i mediów, w szczególności opisywania i nagłaśniania przypadków oszustw jakim padają osoby starsze (i nie tylko), prezentowaniu porad w tym zakresie,  widoczna jest coraz większa świadomość zagrożeń wyłudzeniami pieniędzy. W ostatnim okresie czasu na terenie powiatu miechowskiego nie stwierdzono takich przypadków, jednak w Małopolsce udaremniono liczne  próby oszustw metodą „na wnuczka”,  „na córkę” a także „na policjanta”.

Poniżej kilka przykładów.

Z końcem lutego br. 83-letnia mieszkanka Andrychowa odebrała telefon. Dzwonił do niej mężczyzna podający się za wnuka. Twierdził, ze miał wypadek samochodowy i potrzebuje znacznej sumy pieniędzy na odszkodowanie. Po krótkiej rozmowie kobieta zorientowała się, że był to oszust i poinformowała go iż nie posiada żadnych pieniędzy. Mężczyzna rozłączył się.

W pierwszych dniach marca br. 82-letnia mieszkanka Tarnowa znalazła się w podobnej sytuacji. Usłyszała w słuchawce kobietę podającą się za znajomą wnuczki. Oszustka twierdziła, że wnuczka spowodowała w Austrii wypadek samochodowy i teraz potrzebuje pieniądze na łapówkę dla prokuratora. I w tym przypadku starsza pani zorientowała się, że jest manipulowana i natychmiast zakończyła rozmowę.

Kilka dni temu  76 letni mieszkaniec Gorlic  odebrał telefon od osoby, która podając się za jego wnuczka usiłowała wyłudzić  25 000 złotych informując, że potrzebuje pieniędzy ponieważ spowodowała wypadek drogowy. Starszy Pan jednak  zorientował się, że jest to próba oszustwa. Dzięki temu nie został kolejną ofiarą przestępców

W innym przypadku dzwoniąca podała się za córkę 84-letniej rozmówczyni. Twierdziła, że pilnie potrzebuje pieniędzy, ponieważ wzięła pożyczkę, którą musi pilnie spłacić, a z uwagi na problemy z jej spłatą przebywa aktualnie na komisariacie. Dodała, że jeżeli jej natychmiast nie spłaci zajmie się nią prokurator. Gdy 84-letnia sądeczanka zorientowała się, że nie rozmawia z córką, słuchawkę przejęła inna oszustka, informując ją, że jest policjantką i jeżeli ta nie przekaże pieniędzy, córce grożą surowe konsekwencje. Oszustka starała się  wzbudzić w rozmówczyni  poczucie złej matki, która w trudnej sytuacji nie chce pomóc swojej córce.  Starsza Pani kontaktowała się z synem, a następnie z córką, która poinformowała ją, że przebywa w pracy i żadnych problemów nie ma.

Kilka dni temu na  telefon komórkowy 43-latki z Zakopanego  zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Pod pretekstem rozpracowania szajki działającej w banku, zażądał udania się do banku i wydania haseł dostępowych do konta bankowego w przeciwnym razie pieniądze z jej konta zostaną przelane do Niemiec i odzyska je dopiero po roku. Do przekazania danych i pieniędzy nie dopuścił mąż kobiety orientując się, że jest to oszustwo.

Pamiętajmy by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Najlepiej wykonać telefon zwrotny do krewnego (na sprawdzony numer), za którego podaje się oszust i upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i czy potrzebuje pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997. Pośpiech wywoływany jest specjalnie przez oszustów – nie należy ulegać presji czasu.

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ! OSZUSTWA "NA WNUCZKA" I "NA POLICJANTA" - link do artykułu KGP

____________________________________________________________________________________________

Strony