Mieszkanka powiatu miechowskiego została oszukana metodą „na urzędnika”
39-letnia mieszkanka powiatu miechowskiego, padła ofiarą oszustwa. Kobieta przekazała oszustom 60 tys.zł, tracąc oszczędności życia.
7 listopada br. do Komendy Powiatowej Policji w Miechowie zgłosiła się 39-letnia mieszkanka tutejszego powiatu, powiadamiając, że została oszukana. Z zawiadomienia wynikało, że odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik Departamentu Ochrony Danych Osobowych, informując, że wszystkie pieniądze 39-latki „wyciekły” z jej konta bankowego i że nieznana osoba, chce zaciągnąć na konto kobiety kredyt w banku. Oszust polecił kobiecie natychmiast wypłacić oszczędności z banku i za pomocą wpłatomatu wpłacić gotówkę na numer konta bankowego, które jej zostało podane telefonicznie. W ten sposób pokrzywdzona została wprowadzona w błąd i będąc w przekonaniu, że działa w słusznej sprawie wykonywała wszystkie polecenia mężczyzny, cały czas będąc na linii telefonicznej z różnymi rzekomo pracownikami banku, którzy po kolei przełączali ją, udzielając dalszej instrukcji w postępowaniu. Oszuści nakazali jej również, aby nikogo o tym fakcie nie informowała pod karą odpowiedzialności karnej. Kobieta zorientowała się, że straciła wszystkie oszczędności swojego życia dopiero w momencie, gdy zakończyła rozmowę telefoniczną z oszustami i sprawdziła w Internecie, że bank, do którego wpłacała pieniądze, nie istnieje i nigdy nie istniał.
Niestety nie tylko osoby starsze ze względu na swoją ufność oraz niewystarczającą znajomość nowych technologii często stają się celem dla oszustów, ale także osoby w młodszym wieku.
Oszustwa stają się coraz bardziej powszechne, dlatego ważne jest, aby każdy był czujny i świadomy zagrożeń i wiedział, jak się przed nimi bronić.
• Nie ufaj nieznajomym przez telefon – nigdy nie przekazuj pieniędzy na podstawie rozmowy telefonicznej. Zawsze zadzwoń do bliskich, aby zweryfikować sytuację.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom – oszuści mogą pojawić się osobiście i twierdzić, że są policjantami, kurierami lub pracownikami urzędu.
• Zachowaj ostrożność w intrenecie – fałszywe e-maile lub strony internetowe udające banki lub instytucje mogą prosić o dane do logowania lub osobiste informacje.
• Nie ufaj loterią z wysokimi wygranymi – oszuści mogą dzwonić z informacją o wysokiej wygranej w loterii, w której nie brałeś udziału, prosząc jedynie o podanie danych lub prosząc o opłatę manipulacyjną.
• Unikaj inwestycji, które brzmią zbyt dobrze, by były prawdziwe.
• Bądź ostrożny wobec osób oferujących pomoc finansową lub techniczną – oszustwo „na pomoc”
• Nie wpuszczaj do domu nieznajomych- oszuści mogą podszywać się pod osoby z opieki społecznej.
Pamiętajmy!!!
- Policja NIGDY nie informuje przez telefon o prowadzonych przez siebie sprawach,
- Policja Nigdy nie pobiera pieniędzy od obywateli,
- W razie wątpliwości zadzwoń na numer alarmowy 112.