AKTUALNOŚCI

#DzielnicowyBliżejNas. Spotkanie z uczniami przed rozpoczęciem ferii zimowych

Data publikacji 17.01.2025

16 stycznia br. dzielnicowy Miasta Miechowa wraz z policjantka z Wydziału Prewencji tutejszej jednostki zorganizowali spotkanie profilaktyczno - edukacyjne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pojałowicach. Tematem wiodącym podczas spotkania było bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku.

W czwartek (16 stycznia br.) dzielnicowy z Miasta Miechowa wraz z policjantką z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Miechowie zorganizowali spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pojałowicach. Podczas spotkania policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas spędzania wolnego czasu w trakcie trwania ferii. Omówili jakie zagrożenie niesie zamarznięty zbiornik wody, instruowali młodzież jaka powinna być prawidłowa reakcja gdy dojdzie do załamania pokrywy lodowej.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
•    W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i wzywajmy pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wydostać na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
•    Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
•    Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
•    Jeśli sami nie mamy możliwości udzielenia poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
•    Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
•    W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia.

Dzielnicowy wszystkim uczniom biorącym udział w spotkaniu profilaktyczno- edukacyjnym rozdali ulotki w tej tematyce.

Powrót na górę strony