AKTUALNOŚCI

Spotkanie profilaktyczne „Bezpieczny senior” zorganizowane dla Uniwersytetu III Wieku w Miechowie

Data publikacji 21.01.2025

Seniorzy z Uniwersytetu III Wieku w Miechowie „Aktywne Życie” uczestniczyli w spotkaniu w ramach programu „Bezpieczny senior”, które poprowadził I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Miechowie nadkom. Jerzy Wilk.

20 stycznia br., w Gminnej Bibliotece w Miechowie, seniorzy z Uniwersytetu III Wieku w Miechowie „Aktywne Życie” uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym zorganizowanym w ramach programu „Bezpieczny senior”. Pierwsze spotkanie poprowadził I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Miechowie nadkom. Jerzy Wilk w ramach półrocznego cyklu szkoleń dotyczących bezpieczeństwa seniorów w życiu codziennym oraz w sieci. Głównym celem wczorajszego spotkania było podniesienie świadomości osób starszych na temat różnych form oszustw oraz przekazanie wskazówek jak ich unikać. Omówione zostały również zasady posługiwania się w bezpieczny sposób telefonem komórkowym.

Niestety osoby starsze ze względu na swoją ufność oraz niewystarczającą znajomość nowych technologii często stają się celem dla oszustów. Dlatego też I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Miechowie nadkom. Jerzy Wilk szczegółowo omówił przypadki najczęstszych metod działania oszustów. Omówił metodę m.in. „na wnuczka”, „na urzędnika” „na policjanta” czy „na przedstawiciela firmy”. Uczulił seniorów, że mają bezwzględne prawo do weryfikacji każdego, kto się z nimi kontaktuje i nie muszą czuć żadnej presji, aby natychmiast zareagować na prośby np. o pieniądze od oszustów. Omówił również, jak w bezpieczny sposób seniorzy powinni korzystać z kart płatniczych. W spotkaniu uczestniczyło 30 seniorów.

Oszustwa skierowane do seniorów stają się coraz bardziej powszechne, dlatego ważne jest, aby osoby starsze były świadome zagrożeń i wiedziały, jak się przed nimi bronić.

•    Nie ufaj nieznajomym przez telefon – nigdy nie przekazuj pieniędzy na podstawie rozmowy telefonicznej. Zawsze zadzwoń do bliskich, aby zweryfikować sytuację.

•    Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom – oszuści mogą pojawić się osobiście i twierdzić, że są policjantami, kurierami lub pracownikami urzędu.

•    Zachowaj ostrożność w intrenecie – fałszywe e-maile lub strony internetowe udające banki lub instytucje mogą prosić o dane do logowania lub osobiste informacje.

•    Nie ufaj loterią z wysokimi wygranymi – oszuści mogą dzwonić z informacją o wysokiej wygranej w loterii, w której nie brałeś udziału, prosząc jedynie o podanie danych lub prosząc o opłatę manipulacyjną.

•    Unikaj inwestycji, które brzmią zbyt dobrze, by były prawdziwe.

•    Bądź ostrożny wobec osób oferujących pomoc finansową lub techniczną – oszustwo „na pomoc”.

•    Nie wpuszczaj do domu nieznajomych – oszuści mogą podszywać się pod osoby z opieki społecznej.

Powrót na górę strony