Kampania społeczna pn. „Bezpieczny Przejazd”
W ubiegły piątek, w ramach kampanii społecznej pn. „Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze z miechowskiej jednostki włączyli się w akcję, która miała na celu uświadomienie uczestnikom ruchu jakie powinny być prawidłowe zachowania przy przejazdach kolejowych. Podczas akcji każdy skontrolowany kierowca otrzymał ulotkę edukacyjno- informacyjną.
14 marca br., przy przejeździe kolejowym w Kamieńczycach, w ramach kampanii społecznej pn. „Bezpieczny Przejazd” funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Miechowie włączyli się w akcję Straży Ochrony Kolei i pracowników Polskich Kolei Państwowych. Kampania miała na celu wskazanie uczestnikom ruchu prawidłowych zachowań przy przejazdach kolejowych. Akcje te organizowane są głównie w celach edukacyjnych, na najbardziej ruchliwych przejazdach oraz wzdłuż torów, gdzie występują tzw. "dzikie przejścia". Każdemu uczestnikowi ruchu wręczono ulotki edukacyjno - informacyjne.
Najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź omijanie półrogatek, aż 99 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.
Pamiętaj!
Na przejeździe kolejowym obowiązują ściśle określone zasady bezpieczeństwa, które mają na celu ochronę zarówno kierowców jak i pasażerów pociągów:
• bezwzględny nakaz zatrzymania się przed znakiem STOP,
• bezwzględny zakaz wjeżdżania na przejazd, gdy rogatki zaczynają się opuszczać,
• zakaz omijania półrogatek,
• zakaz wjazdu podczas zaświeconego i migającego czerwonego światła,
• zakaz wjazdu, gdy słyszymy sygnał dźwiękowy, który ostrzega o nadjeżdżającym pociągu.
Art. 97a. KW
Naruszanie zakazów w zakresie przejazdu przez tory kolejowe
Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także kierujący pojazdem, który narusza zakaz:
1)
objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór na przejeździe kolejowym, wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, oraz wejścia lub wjazdu na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych,
2)
wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości nie niższej niż 2000 złotych.