Hulajnogą bezpiecznie do celu – porady miechowskich mundurowych podczas spotkania profilaktycznego
Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie wzięli udział w spotkaniu profilaktyczno-edukacyjnym zorganizowanym przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości wśród młodzieży dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi.
8 maja br., funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z policjantką z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Miechowie zorganizowali spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie. Podczas prelekcji mundurowi rozmawiali z uczniami na temat przepisów regulujących poruszanie się hulajnogami elektrycznymi mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkownikom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Uczulili młodzież, że niedopuszczalne jest, aby hulajnogą elektryczną poruszały się na drodze publicznej mając poniżej 10 roku życia, nawet pod opieką osoby dorosłej. Ponadto podczas kierowania takim środkiem transportu, przez osoby w wieku od 10 do 18 lat, wymagane jest posiadanie przez nie karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.
Przypomnijmy!
1. Ścieżki rowerowe – użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.
2. Chodniki – jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. W takim przypadku prędkość należy dostosować do ruchu pieszego i zachować szczególną ostrożność.
3. Prędkość – maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.
4. Wyposażenie – hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec.
5. Zakaz używania telefonu – podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu.
6. Przewożenie osób – hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Przewożenie pasażerów jest zabronione!
7. Ciągnięcie lub holowanie – zabrania się ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.
8. Przejazdy przez przejścia dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście!
9. Parkowanie – hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
10. Alkohol – prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest zabronione i podlega takim samym karom, jak w przypadku rowerów.