Nie tolerujmy przemocy w rodzinie! Nie bądźmy obojętni!
Jesteś ofiarą przemocy? Świadkiem przemocy? Sprawcą przemocy? Nie trwaj bezczynnie, zmień swoją sytuację, nie jesteś sam.
W 2020 roku w powiecie miechowskich wdrożono 104 procedury „Niebieskich Kart”. Policjanci podjęli 811 interwencji domowych, więcej niż w 2019 r.
Czym jest przemoc? Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie tak określa przemoc: jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodzin (którymi w rozumieniu art. 115 § 11 k.k. są: małżonkowie, wstępni, zstępni, rodzeństwo, powinowaci w tej samej linii lub stopniu, osoby pozostające w stosunku przysposobienia oraz ich małżonkowie, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu, a także inne osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące),w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
To po prostu wykorzystanie przewagi sił wobec innych, krzywdzenie, powodowanie cierpienia fizycznego i/lub psychicznego.
Formy przemocy:
- fizyczna np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie
- psychiczna np. obrażanie, wyzywanie, poniżanie w obecności innych, pozbawienie kontaktu z bliskimi, kontrolowanie, ciągłe krytykowanie
- seksualna np. zmuszanie osoby najbliższej do współżycia, do zachowań seksualnych nieakceptowanych przez nią.
Kto może być ofiarą przemocy? Każdy!
Czy jesteś ofiarą przemocy? Często ofiary przemocy obwiniają siebie za istniejącą sytuację, tłumaczą sprawcę, czasami nawet nie są tego świadome ponieważ np. są odizolowane od społeczeństwa. Dzieci będące świadkami przemocy także są pokrzywdzone, nie można ich zostawić bez pomocy choćby psychologa.
Nic nie usprawiedliwia aktów przemocy! Nie obawiaj się zgłosić stosowanej wobec Ciebie przemocy, nie zostaniesz sam. Obawiasz się, że sobie nie poradzisz, że zostaniesz sam, że będziesz musieć zaczynać wszystko od początku, jest Ci wstyd o tym mówić? Przełam się i powiedz o tym głośno, nie „zamykaj się w sobie” bo wtedy strach i bezradność narasta, powiedz komuś co przeżywasz. Sprawca przemocy widząc, że masz wsparcie poczuje się mniej pewnie. Odważ się zmienić swoje życie. Istnieje wiele form udzielanej pomocy. Dzwoniąc na numer alarmowy lub zgłaszając się do jednostki Policji bądź Prokuratury wdrażana jest procedura, która Cię chroni.
Stowarzyszenia zapewnią Tobie i Twoim bliskim pomoc prawną, psychologiczną, psychiatryczną, finansową.
A może Ty stosujesz przemoc wobec najbliższych? Jeśli masz wątpliwości zadaj sobie pytanie: czy uderzyłeś, szarpałeś, popychałeś, dusiłeś lub kopałeś osobę najbliższą i sytuacja się powtórzyła mino, że obiecałeś sobie, że to ostatni raz? Czy wzbudzasz strach swoim zachowaniem w najbliższych? Czy ubliżasz najbliższym? Czy jesteś agresywny wobec najbliższych po alkoholu lub innych środkach odurzających? Czy siłą, groźbą zmuszasz do określonego zachowania? Czy odpowiedziałeś/aś tak na któreś z pytań? Więc wiedz, że za stosowanie przemocy poza utratą rodziny, rozpadem związku grozi Ci odpowiedzialność karna. Poproś o pomoc ośrodek wsparcia, nigdy nie jest za późno na zmianę, wystarczy chcieć. Teraz to sprawca przemocy opuści wspólnie zajmowane mieszkanie a nie ofiara. Dotychczas najczęściej osoba, która doznawała przemocy aby ratować zdrowie i życie uciekała z miejsca zamieszkania, obecnie obowiązuje szybka procedura wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania przez sprawcę! Celem jest odizolowanie przestępcy od jej ofiary, to czas dla pokrzywdzonej osoby na działanie, czas, którego nie może zmarnować aby zmienić życie na lepsze, przede wszystkim spokojniejsze, bez strachu i bólu.
Jeżeli jesteś świadkiem przemocy nie bądź obojętny, pomóż, zgłoś. Ofiara może się bać, wstydzić prosić o wsparcie. Jeśli jest to dziecko to wymaga szczególnej opieki i pomocy, nie wolno go zostawić samego w jego bezbronności. Jeśli się wahasz, boisz po prostu zadzwoń na numer alarmowy 112 lub „Niebieską Linię” tel. 800 12 00 02, zawiadom najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej, choćby anonimowo. Jeśli możesz, bezpośrednio zaproponuj pomoc pokrzywdzonemu, zapytaj co możesz zrobić, wysłuchaj, wesprzyj.
Fundusz Sprawiedliwości przekazuje dotacje Ośrodkom Pomocy Społecznej, które udzielają wsparcia pokrzywdzonym, ich bliskim, świadkom w zakresie:
-
organizacji pomocy prawnej
-
wsparcia psychologicznego
-
zapewnienia wsparcia tłumacza i tłumacza języka migowego
-
wsparcia materialnego
-
pokrywa koszty świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową
-
pomaga sfinansować przejściowe problemy z zobowiązaniami czynszowymi
Wykaz stowarzyszeń, do których możesz się zwrócić znajduje się pod następującym linkiem:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Nie zostawiaj bez pomocy swojego dziecka, samo się nie obroni. Jeśli jest świadkiem przemocy, prawdopodobnie cierpi i boi się bardziej niż Ty. Może stać się rozjemcą w agresji dorosłych, może obwiniać siebie za zaistniałą sytuację, może sobie z tym nie poradzić-psychicznie. Potrzebuje wsparcia, spokoju i bezpieczeństwa. Przede wszystkim musi zrozumieć co się wokół niego dzieje. Zadbaj o wsparcie profesjonalistów.
W Miechowie przy ul. M. Konopnickiej 21, istnieje Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, do której możesz zgłosić dziecko do 21 roku życia, bez skierowania, nieodpłatnie. Jest to sieć placówek, które na terenie województwa małopolskiego znajdują się również w Wieliczce, Sułoszowej, Grybowie, Białym Dunajcu, Nowym Targu, Pałecznicy i Suchej Beskidzkiej. Ośrodek oferuje porady i diagnozy psychologiczne; psychoterapię indywidualną, grupową i rodzinną; sesje wsparcia
psychospołecznego; wizyty środowiskowe. Pomoc udzielana jest również rodzinom i bliskim dzieci oraz profesjonalistom, którzy pracują na ich rzecz. Część działań może odbywać się w domu (szczególnie terapia rodzinna) oraz zdalnie.
Krakowskie Forum Organizacji Społecznych również udziela szerokiego wsparcia. Informacje jak uzyskać pomoc znajdziesz na stronie: http://pokrzywdzeni.krafos.pl/jak-uzyskac-pomoc/
Oto kilka historii przesłanych przez w/w organizację, które obrazują wpływ udzielonej pomocy na życie ludzi pokrzywdzonych:
„Krzysztof, 15 lat, woj. małopolskie
Krzysztof to syn alkoholika. Ojciec jest człowiekiem zamożnym, żyjącym na wysokim poziomie. Jest też nałogowym alkoholikiem i sprawcą przemocy domowej. Niejednokrotnie
w domu dochodziło do aktów przemocy wobec Krzysztofa i jego mamy. Dzięki jej zaangażowaniu, obydwoje trafili do Ośrodka. Krzysztof rozpoczął żmudną pracę
z psychologiem. Początkowo zamknięty i poraniony, powoli odnosi pierwsze sukcesy i otwiera się. Określa swoje potrzeby, staje się niezależny emocjonalnie od ojca i trudnej historii. Odzyskuje wiarę w siebie, co u progu dorosłości, jest bardzo ważne. Co najważniejsze, psychoterapia pozwala na to by Krzysztof w przyszłości nie powielił wzorca ojca jak często się zdarza w rodzinach dotkniętych przemocą. Również mama Krzysztofa wraca do pełni sił i wspiera syna w terapii.
Karolina, 49 lat, woj. małopolskie
Wychodząc za mąż Karolina miała przed sobą wizję wielu lat szczęśliwego życia rodzinnego, domu pełnego radości i miłości oraz dzieci. Niestety marzenia szybko zweryfikowane zostały przez przemoc, która zagościła w jej domu. Mąż bił Karolinę, poniżał ją, groził. Ograniczał jej środki na życie i każdy dzień zamieniał w piekło. Dzieci nie były tylko świadkami przemocy, nie raz chowały się pod stół uciekając przed gniewem ojca. Pewnego dnia Karolina trafiła do naszego ośrodka, to tutaj usłyszała, że nie jest winna tej sytuacji, że może zmienić swoje życie. Wspierana przez psychoterapeutę, psychologa i prawnika, Karolina podjęła trudną decyzję o odejściu od męża. Pomogliśmy jej finansowo aby mogła uniezależnić się od męża, sfinansowaliśmy również kurs zawodowy, dzięki któremu dostała lepszą pracę. Teraz Karolina i jej dzieci są bezpieczni i szczęśliwi a Karolina jest wolontariuszem ośrodka, gdzie daje nadzieję innym, którzy są dopiero na początku drogi.
Marek, 40 lat, woj. małopolskie
Historia Pana Marka jest jedną z tych, które są o tyle trudne, co nadal, w kontekście konwenansów społecznych, często nie wychodzą na światło dziennie. Pan Marek stał się ofiarą przemocy domowej. Żona znęcała się nad nim zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dramat tej historii pogłębiał fakt, że jej świadkiem był syn małżonków. Piekło trwało przez 10 lat.
Kiedy Marek trafił do Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie, był zupełnie zniszczony psychicznie i zagubiony. Depresja, którą przeżywał spowodowała także upadek jego dobrze prosperującego biznesu. Ten momentem stał się jednak w jego życiu momentem przełomowym.
W Ośrodku otrzymał potrzebną pomoc ze strony psychologa i prawnika. Od kilku miesięcy jest
w procesie psychoterapii. W tym czasie podjęliśmy też działania prawne, m.in. rozpoczynając procedurę Niebieskiej Karty. Dzięki pomocy materialnej Ośrodka mógł wyprowadzić się od żony, która obecnie ma już nadzór kuratorski. Dzięki wsparciu ekspertów Ośrodka Pan Marek odnalazł w sobie siłę aby odbudować swoje życie na nowo, zaś dzięki pomocy materialnej mógł bez obaw zmienić miejsce zamieszkania. Powoli staje na nogi. Walczy o prawo do opieki nad synem, a od pewnego czasu ponownie uśmiecha się do ludzi.
Ewa, 35 lat, woj. małopolskie
Los Ewy jest przykładem tego jak pomoc Ośrodka może dać szansę na nowe życie. Ewa była ofiarą przemocy domowej ze strony męża i jego kochanki. Przemocy zarówno fizycznej jak
i psychicznej. Nie wiadomo jak potoczyłaby się historia kobiety, gdyby nie informacja radiowa, z której dowiedziała się o Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krakowie.
Dzięki temu trafiła w ręce dobrych specjalistów, którzy zareagowali niezwłocznie. Dzięki wsparciu finansowemu Pani Ewa, dotąd uzależniona finansowo od męża mogła zacząć utrzymywać się samodzielnie. Ośrodek pomaga Ewie między innymi w finansowaniu opłat mieszkaniowych, zakupie żywności czy innych niezbędnych potrzeb. Pomoc jednak była znacznie szersza. Sytuację Ewy komplikuje dodatkowo choroba nowotworowa, na którą cierpi. Przez to Ewa nie może też otrzymywać pełnego wynagrodzenia. Kiedy pandemia zatrzymała jej syna w domu, Ewa nie miała nawet środków by zakupić sprzęt, który umożliwi mu zdalne nauczanie. Tutaj również z pomocą przyszedł Ośrodek, który zakupił dla jej syna laptop wraz z pełnym oprogramowaniem, dzięki czemu dziecko w pełni realizuje już program nauczania. Dzięki konsultacjom z prawnikiem złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury, założyła Niebieską Kartę i zaczyna samodzielnie walczyć o swoje prawa. Przede wszystkim jednak, znów jest bezpieczna, zna swoją wartość i wie, że ma w życiu cel.”
Pomóż sobie, pomóż bliskim, pomóż obcym. Nie zwlekaj, tak naprawdę nawet nie zdajesz sobie sprawy jak dużo masz w sobie siły.